مدیریت آب

آب يكي از اساسي ترين عناصر زيست است . برخورداري از آب سالم براي نيازهاي انساني از عوامل اساسي و به منزله عامل تمدن شناخته   شده است ، به طوري كه همواره مورد احترام جوامع بوده و رودخانه هاي مختلف در سراسر جهان ، نزد جمعيتهاي ساكن در آن نواحي اهميت زيادي داشته و مورد تقدس بوده است.

اهمیت آب

آب يكي از اساسي ترين عناصر زيست است . برخورداري از آب سالم براي نيازهاي انساني از عوامل اساسي و به منزله عامل تمدن شناخته شده است ، به طوري كه همواره مورد احترام جوامع بوده و رودخانه هاي مختلف در سراسر جهان ، نزد جمعيتهاي ساكن در آن نواحي اهميت زيادي داشته و مورد تقدس بوده است.

حجم آب در کره زمین ثابت و در مداری بسته به طور دایم در حال گردش است . همچنین تنها ٣ درصد از کل آب های کره زمین که برای مصارف انسانی مانند کشاورزی و صنعت و شرب مناسب است شیرین می باشد از این مقدار نیز سه چهارم در یخ های قطبی و خارج از دسترس انسان است. بنابراین درصد بسیار کمی از آب دنیا برای ما قابل استفاده می باشد. حجم آب در کره زمین ثابت و در مداری بسته به طور دایم در حال گردش است .
میزان متوسط بارندگی سالانه در اروپا حدودا ٧۵٠میلی متر ، در آسیا ۵٠٠میلی متر، درر ایران ٢۵٠میلی متراست؛ بنابراین در مقایسه با کشورهای پرباران، ایران از حداقل ریزش های جوی برخوردار است با توجه به تقسیم بندی های اقلیمی، استان ما جزو مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می شود و تامین آب در چنین اقلیمی واقعا دشوار و پرهزینه است.
طرحهای فناورانه برای عبور از بحران آب

´نمونه راهکارهای خارجی برای مقابله با کم آبی

1) در کالیفرنیا به تازگی برای جلوگيری از تبخير شدن آب مخزن ، 96ميليون توپ سياه پلاستيكی را روی این مخزن رها كردند. توپ های تيره‌ رنگ به شكلی طراحی شده اند که نه تنها آب را از هر گونه آلودگی حفظ می کنند بلكه مانع از تبخیر آب نیز می شوند. توپ‌ ها به سادگی روی سطح آب شناور شده و از تابش پرتوهای خورشيد جلوگیری می کنند.

2) دوشهای آینده : در سوئد یک مهندس ایرانی موفق به اختراع دوش متفاوتی شده که به عناوینی این دوش از قابلیت تصفیه بیش از ۹۰ درصد آب مصرف شده و دوباره برگرداندن آب مصرفی به سردوش برخوردار است.

3) تصفیه و استفاده از آب باران : آب باران می تواند یکی از راه حل های مهم برای استفاده حداکثری از آب باشد. مخترعان کشورهایی مانند هند و مالزی به دنبال اختراع دستگاه ها یا سیستم هایی هستند که بتوانند استفاده بیشتری از آب باران داشته باشند.

´4) همچنین فائو در گزارشی آورده است : با استفاده از تکنولوژی هسته ای می توان به اصلاح گونه های مختلف کشاورزی پرداخت تا نه تنها آنها را در برابر کم آبی مقاوم کرد بلکه با آب کمتر نیز بتوان محصولات بیشتری را در اختیار داشت. برای مثال، کاکائو و قهوه در کشور شیلی اصلاح شده اند تا با استفاده از تکنولوژی هسته ای کشت شوند. در کنار همه اینها می توان از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی های بادی یا خورشیدی نیز یاد کرد . این فناوریها می توانند جایگزین سوخت های فسیلی شوند، از انتشار گازهای گلخانه ای ممانعت کرده و از گرم شدن زمین و آب شدن یخچال های طبیعی که نتیجه ای جز مصرف بی رویه آب ندارند، جلوگیری کنند.

´5) شناور تنظیم شونده برای آبیاری مزارع و باغات : با استفاده از این سیستم می توان برای صرفه جویی در مصرف آب، میزان آبیاری زمین های کشاورزی را تنظیم کرد تا از این طریق آب مورد استفاده در زمین کشاورزی هدر نرود. کاربرد مخزن با شناور خودتنظیم شونده می تواند به میزان ۴۰ درصد در مصرف آب در زمینه آبیاری کشاورزی صرفه جویی کند.

´6) توسعه کشت چمن مقاوم به خشکی و شوری

´7) طراحی و ساخت سامانه الكترونيكی اندازه‌گيری زمان پيشروی و پسروی آب در مزارع كشاورزی

´8) بازیافت مجدد زه آبهای کشاورزی به منظور پرورش آبزیان و گیاهان با تکیه بر مدیریت تلفیقی زه­ آبها

´9) توسعه روش­های نوین آبیاری زیرسطحی برای کشت برنج

´10) طراحی و ساخت کنتور حجمی التراسونیک قابل نصب بر روی چاههای کشاورزی

´11) مبارزه با علف های هرز ، آبیباری درساعات خشك در روز (عصرها) ، استفاده از كودهای مقاوم درخاك های خشك ، تنك كردن میوه ها ، بالا بردن مقاومت درختان ، شخم سطحی و ایزوله كردن چوب ها و هرس سبز