سنسور

1- حسگرها (Sensors)

وجود این حسگرها در مزارعی که اتوماسیون سازی شده‌اند، یک امر ضروری است و در حال حاضر امکان بررسی شرایط مزارع، برخی از جنگل‌ها و پهنه‌های آبی را فراهم می‌کند. این حسگرها در سال 2013 از نظر علمی توسعه یافتند و در سال 2015 نیز مورد توجه قرار گرفتند و ارزش مالی پیدا کردند.

حسگرها بطور کلی به منظورهای زیر در کشاورزی به کار میروند:

  1. حس کردن خواص خاک: بافت، ساختمان و حالت فیزیکی خاک، ساختار شیمیایی، رطوبت خاک، مواد غذایی خاک.
  2. حس کردن گیاهان: جمعیت گیاهان، تنش‌ها، موقعیت غذایی گیاه.
  3. سامانه‌های نظارت بر محصول: محصول گیاه، رطوبت محصول، کاشت داشت و برداشت.
  4. سامانه‌هایی با تکنولوژی نرخ متغیر (در اختیار قرار دادن نهاده‌ها با توجه به نیاز محصول).
  5. نظارت بر پارامترهای آب و هوایی: دما، رطوبت هوا، سرعت باد، جهت باد، روشنایی.

هم اکنون تقریبا تمام حسگرها با پیشرفت تکنولوژی، بصورت بی‌سیم بوده و با امواج رادیویی یا Wi-Fi فعالیت می‌کنند.

 

کاربرد حسگرها در مرحلۀ داشت (سم پاشی و کوددهی انتخابی)

کاربرد یکی از این حسگرها:

سطح رطوبت خاک از مزرعه‌ای به مزرعه دیگر و از کرتی به کرت دیگر متفاوت بوده ولی دانستن زمانیکه عملکرد بواسطۀ کاهش میزان آبیاری کاهش می‌یابد چندان آسان نیست.

اما اکنون با توجه به وجود سنسورهای قابل برنامه ریزی جهت تشخیص میزان رطوبت در خاک، دقیق‌ترین زمان آبیاری محصول با توجه به زمان رشد آن امکان پذیر است.

کلیۀ این سنسورها می‌توانند دارای قابلیت اتصال به سیستم هواشناسی و دریافت اطلاعات همزمان اقلیم منطقه را نیز داشته باشند تا درصورت بارندگی در چند روز آتی، از آبیاری خودداری کرده و اجازه دهد تا محصول با استفاده از آب باران آبیاری شود تا در هزینه‌های پمپاژ و مقدار مصرف آب صرفه‌جویی حاصل گردد.

همچنین این سنسورها می‌توانند قابلیت اتصال به پمپ آب را نیز داشته باشند تا حتی بدون نیاز به حظور کشاورز، در زمان مورد نیاز از طریق سیستم فرمان و برنامه ریزی قبلی با توجه به شرایط اقلیمی و مرحلۀ رشدی گیاه، زمان و حجم آبیاری را تنظیم و پمپ را روشن کنند.

معمولا این حسگرهای پیشرفته، قابلیت ارسال آنلاین اطلاعات برای کاربر (کشاورز) را دارند و او می‌تواند بر روی کامپیوتر یا گوشی هوشمند خود، این اطلاعات را از طریق نرم افزار یا sms در هر کجای دنیا مشاهده و مدیریت نماید. در حقیقت کاربر دارای یک سیستم کشاورزی دقیق و در لحظه (Real-time Agriculture) خواهد بود.

Real-time Agriculture

بنابراین، وجود حسگرها در کشاورزی باعث حذف مرحله (حدس، گمان و حس! کشاورز) شده و نیاز گیاه را در بهترین زمان خود تعیین کرده و با تعامل با سایر تجهیزات و حسگرها، حداقل هزینه (زمان، انرژی، نیروی انسانی و…) بالاترین عملکرد و افزایش کیفیت محصول را در پی خواهند داشت.

با وجود این حسگرها، شما عملا از هرآنچه در زیر و روی زمین و حتی دربین گیاهان در حال رخ دادن است، مطلع خواهید شد و می‌توانید بهترین مدیریت را روی مزرعه یا گلخانه خود داشته باشید.